Sen a zdrowie oczu: Jak sen wpływa na jakość widzenia i zdrowie oczu?
To, jak ważny jest sen dla zdrowia ludzkiego organizmu, to temat coraz częściej poruszany zarówno w mediach, jak i przez lekarzy. Jednak wciąż niedocenianym aspektem jest powiązanie między nocnym wypoczynkiem, a zdrowiem oczu. Jakie znaczenie ma sen w kontekście okulistycznym?
Sen, a oczy – pozytywny wpływ na wzrok
Podczas snu w organizmie zachodzi wiele procesów regeneracyjnych. Wpływa to w istotnym stopniu na wszystkie tkanki, które składają się na narząd wzroku.
-
Siatkówka – komórki światłoczułe, które składają się na siatkówkę odpowiadają za jakość widzenia. Ich regeneracja snu wpływa na efektywność funkcjonowania oczu.
-
Mniejsze zmęczenie – wiele osób spędza dziś dużą część doby korzystając z komputerów, smartfonów i urządzeń elektronicznych. Odpowiednia ilość snu łagodzi zmęczenie oczu związane z ciągłym wystawieniem na światło niebieskie.
-
Redukcja suchości oczu – długi sen w połączeniu z dbaniem o nawodnienie oczu to remedium na problemy z suchością.
-
Soczewka oka – elastyczność soczewki oka jest niezbędna dla dobrego widzenia – zarówno z daleka, jak i z bliska. Podczas snu zachodzą procesy naprawcze w komórkach soczewki.
-
Jaskra – osoby śpiące zbyt mało są bardziej narażone na zachorowanie na jaskrę – ze względu na brak optymalnego zachodzenia procesów regulujących ciśnienie w gałce ocznej.
Sen w leczeniu schorzeń okulistycznych
Okuliści często zalecają zadbanie o ilość i jakość snu osobom zmagającym się z różnymi chorobami. Jednym z doskonałych przykładów jest zespół suchego oka. Jednak to nie wszystko! Nie można pominąć retinopatii cukrzycowej, która polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych zlokalizowanych w siatkówce. Brak odpowiedniej ilości snu w przypadku tej choroby może pogorszyć objawy. Również zwyrodnienie plamki żółtej ma związek ze snem. Uszkodzenia w tej strukturze wynikają m.in. z dysfunkcji układu odpornościowego. Sen wpływa na niego w istotnym stopniu! Optymalna ilość czasu poświęconego na wypoczynek często opóźnia postępowanie choroby.
Jak poprawić jakość snu?
Jakość snu można łatwo poprawić. Wystarczy wprowadzenie do codziennej rutyny kilku zdrowych nawyków. Podstawą jest kupno wygodnej, ergonomicznej poduszki i materaca dopasowanego do wagi oraz preferencji użytkownika. Mając dobrze wyposażoną sypialnię można zacząć pracę nad wieczorną rutyną. Powinno znaleźć się w niej miejsce na relaksujące rytuały. Warto też wyeliminować urządzenia elektroniczne z sypialni, a czas spędzony na przeglądaniu mediów społecznościowych lepiej zamienić na czytanie ulubionej książki.
Dzisiejszy tryb życia stawia duże wyzwania przed narządem wzroku. Warto dbać o oczy, aby móc cieszyć się wyraźnym widzeniem jak najdłużej! A jednym z kluczowych elementów wpływających na zdrowie w tym zakresie jest właśnie sen.
Artykuł sponsorowany.
Najnowsze komentarze