Jak optymalny sen wpływa na efektywność i wydajność w pracy?
Kiedy pracujesz, musisz umieć skupić się na wykonywanym zadaniu. Najczęściej nie ma wtedy miejsca na pomyłki czy niedociągnięcia. Jak sobie to zapewnić? Wystarczy spać odpowiednią ilość godzin! Dowiedz się, jak dokładne optymalny sen wpływa na efektywność i wydajność w pracy!
Na czym polega efektywność i wydajność?
Nie ma wątpliwości, że efektywność oraz wydajność są ważne w każdym zawodzie. To dzięki nim możemy sprawnie wykonywać swoje obowiązki i skreślać kolejne rzeczy z listy zadań. Aby dokładnie zrozumieć, dlaczego mają tak istotne znaczenie, warto poznać ich definicje. Efektywnością określamy rezultat podjętych przez nas działań i produktywne wykorzystanie swoich zasobów i możliwości, aby je osiągnąć. Wydajność to za to ilość usług lub czynności, którą w określonym czasie pracownik jest w stanie zrobić. Im więcej zadań w danym okresie może wykonać, tym jest bardziej wydajny. Widzimy zatem, że to ważne czynniki, które pomagają zobrazować nasz sposób pracy.
Jak sen na to wpływa?
Co ma sen do czegoś takiego jak efektywność i wydajność? Okazuje się, że bardzo dużo. Aby mieć jak najlepszą efektywność i wydajność, musimy być skupieni i uważni wobec tego, co robimy. Potrzebujemy stuprocentowej koncentracji, która umożliwi nam szybkie i sprawne załatwianie spraw. Na pewno dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, że kiedy jesteśmy niewyspani, nasza zdolność uwagi spada. Ciężej jest nam się skoncentrować. Może się zdarzyć, że czytamy instrukcję kilka razy, zanim w końcu zrozumiemy, o czym jest. Łączenie faktów przychodzi nam z trudnością, a do tego mamy zdecydowanie mniej motywacji, aby rzeczywiście się do czegoś zabrać. Niedobór snu oddziałuje też negatywnie na naszą pamięć krótkotrwałą. Wynika to z tego, że kiedy śpimy, umysł zajmuje się porządkowaniem informacji i przetwarzaniem faktów. Jeśli nasz sen jest niskiej jakości, a do tego śpimy o wiele krócej, spowoduje to, że będziemy mieć problem z zapamiętywaniem wiadomości. W pracy, w której zajmujemy się różnymi danymi, może być to szczególnie niebezpieczne.
Warto pamiętać też o tym, że z powodu braku snu cierpi nie tylko nasza zdolność uwagi, ale i nastrój. Po słabo przespanej nocy budzimy się rozdrażnieni i niezadowoleni. Rzeczy, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi, nagle zaczynają nas irytować. To działanie niedoboru snu jest ryzykowne zwłaszcza dla tych osób, które pracują w grupie. Istnieje obawa, że wtedy dojdzie do różnych konfliktów czy nieporozumień, które wcale nie były potrzebne.
Jak poprawić nasz sen?
Nie można ukryć, że sen w wielkim stopniu wpływa na naszą efektywność i wydajność w pracy. To dlatego trzeba zatroszczyć się o to, aby zapewnić sobie komfortowy wypoczynek i przesypiać optymalną ilość godzin. Jeśli wprowadzimy tę zmianę, przekonamy się, jak bardzo poprawi się nasze życie. Będziemy mieli więcej energii i motywacji, pożegnamy się z wiecznym uczuciem zmęczenia i ponownie znajdziemy w sobie pasję do wykonywanych zadań. Jak zatem zadbać o nasz sen? Po pierwsze, powinniśmy upewnić się, że nie bagatelizujemy naszego relaksu na rzecz pracy. Tzw. work-life balance jest bardzo ważny – to dzięki niemu możemy liczyć na życiową równowagę, dzięki której nie będziemy czuli się zbyt przytłoczeni. Kolejny krok to zainwestowanie w odpowiednią powierzchnię snu. Mowa tu o materacu, który będzie dopasowany do naszego ciała. Taki produkt spowoduje, że pozbędziemy się jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z plecami. Co więcej, kiedy się na nim położymy, nasz kręgosłup zostanie odciążony, a z naszych mięśni zniknie napięcie, które na pewno przez czas pracy się tam nagromadziło. Dzięki temu będziemy mogli w stu procentach wypocząć. Zniknie obawa, że z powodu niewygodnej pozycji snu czy bólu kręgosłupa się obudzimy.
Jeśli dbamy o to, aby spać wystarczającą ilość godzin, wyświadczamy sobie wielką przysługę. Zyskuje na tym nie tylko nasza odporność czy samopoczucie, ale i efektywność, od której w końcu zależą nasze wyniki w pracy. Wypoczywając, poprawiamy naszą zdolność koncentracji i uwagi, co zdecydowanie pomaga nam w codziennych obowiązkach!
Artykuł powstał we współpracy z SleepingHouse.pl
Najnowsze komentarze