Jak zadbać o czystość blatów kuchennych?

Kuchnia to pomieszczenie, które szczególnie narażone jest na zabrudzenia i trudniej utrzymać w nim czystość. Oczywiście jest to możliwe i powinniśmy o to zadbać. Do najczęściej brudzących oraz jednocześnie najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia kuchni należą blaty. To na nich kroimy, przygotowujemy posiłki oraz trzymamy w trakcie gotowania wiele rzeczy i akcesoriów kuchennych. W efekcie tego blat może ulec zabrudzeniu, zarówno poprzez potrawy, płyny, przyprawy oraz inne rzeczy. Jak o niego zadbać?

Dbanie o czystość kuchennego blatu jest kluczowe również z poziomu naszego zdrowia, ponieważ na jego powierzchni mogą namnażać się niebezpieczne bakterie. Pamiętajmy o tym, że bardzo ważne jest regularne sprzątanie, które pozwala nam zachować większą czystość. Każdy blat ma inną strukturę, więc wybierając środki czyszczące, dostosujmy je do powierzchni blatu. Wśród domowych receptur na środki do czyszczenia blatu możemy znaleźć roztwór wody z octem spirytusowym w stosunku 2:1. Taki płyn możemy przygotować w butelce ze spryskiwaczem i starczy nam na dłużej. Spryskaną powierzchnię należy przetrzeć do sucha, a blat po kontakcie z octem spirytusowym będzie również odkażony. To domowa metoda, która bezpieczna jest również w kontakcie z żywnością.

Jak czyścić różne rodzaje blatów?

Możemy oczywiście również skorzystać z środków, które dostępne są na rynku. Laminowane blaty powinniśmy czyścić łagodnymi środkami i delikatną, miękką szmatką. Tu może pomóc nam płyn do mycia naczyń, który jednocześnie odtłuści blat oraz klasyczna ściereczka z mikrofibry. W przypadku trudniejszych zabrudzeń koniecznie może być skorzystanie z mleczka do czyszczenia blatów. Dużo łatwiej w czystości utrzymać blat ceramiczny, do którego nie przywiera brud. Wystarczy środek do usuwania tłuszczu i blat będzie jak nowy.

Największe trudności z utrzymaniem czystego blatu kuchennego możemy mieć w przypadku drewna. Przede wszystkim jest ono podatne na uszkodzenia, dlatego nie możemy stosować na takich blatach silnych środków czyszczących. Wówczas dobrze często przemywać blat wodą, a do większych zabrudzeń wykorzystywać dedykowanych środków do drewna. Pamiętajmy również o tym, że taki blat musimy regularnie konserwować. Więcej ciekawych porad dotyczących utrzymania czystości w przestrzeni domowej znajdziecie tutaj https://www.meble.pl/poradnik/sprzatanie/.

Możesz również polubić…