Do czego używana jest płyta HDF?

Płyta HDF to nazwa materiału, z którym do czynienia miał praktycznie każdy z nas, a nie koniecznie musimy wiedzieć, że to właśnie on. Skąd ten wniosek? Wszystko dlatego, że płyty HDF popularnie nazywane są bardzo często płytami pilśniowymi i to pod tą nazwą najczęściej je spotykamy. To materiał drewnopochodny, który uważany jest za lepsza wersję klasycznej płyty wiórowej. Ze względu na swoją specyfikę, płyty HDF mają bardzo szerokie zastosowanie w wykończeniu wnętrz lub produkcji drzwi i mebli.

Płyty te powstają z bardzo drobnych wiórów i włókien drewna, które połączone są ze sobą za pomocą kleju lub żywicy syntetycznej. Cały proces dokonuje się w towarzystwie wysokiego ciśnienia oraz temperatury, dzięki czemu powstają naprawdę wytrzymałe materiały. Płyty HDF to wysokiej jakości płyty pilśniowe, które charakteryzują się wyższą gęstością i twardością w porównaniu z klasycznymi płytami pilśniowymi. Dochodzi do tego, że gęstość płyty HDF wielokrotnie jest wyższa niż w przypadku litego drewna, w tym nawet dębu. Atutem płyt HDF jest ich wysoka jakość oraz parametry techniczne w zestawieniu z niską ceną oraz lekkością materiału.

Gdzie najczęściej wykorzystywane są płyty HDF?

Płyty HDF bardzo chętnie wykorzystywane są przede wszystkim w produkcji mebli. Z ich pomocą powstają tylne ścianki mebli oraz dna szuflad. Płyty te mają również zastosowanie jako poszczególne elementy mebli tapicerowanych. Jest to materiał bardzo wdzięczny w obróbce, dlatego często możemy spotkać płyty powleczone laminatem lub okleinami, które zmieniają charakter materiału i pozwalają producentom lub domowym majsterkowiczem na większą kreatywność.

Poza meblami płyty HDF wykorzystywane są również do produkcji paneli podłogowych, okładzin i paneli ściennych, popularnych kasetonów, parapetów lub drzwi. W tych ostatnich materiał ten spotykamy bardzo często. Poza tymi standardowymi przykładami, z płyt HDF możemy tworzyć również pojemniki, pudełka lub opakowania prezentowe i nie tylko, na przykład na renomowane alkohole. Wdzięczność i niska cena tego materiału sprawia, że ma naprawdę szerokie wykorzystanie i skala jego popularności stale rośnie.

Możesz również polubić…